“Людина завжди прагне свободи”

Людина завжди прагне свободи. Людина культурна — свободи і права: свободи, яка регулюється правом і правом забезпечується.
О. Керенський

Тематика прав людини хвилювала багатьох дослідників, провідних мислителів і простих громадян протягом сторіч. Особливо важливою стає вона в сучасному світі, для якого характерна гуманізація правового масиву, визнання захисту прав людини і громадянина пріоритетними завданнями світової спільноти.

Термін “права людини” (droits de l’homme) вперше з’явився у французькій Декларації прав людини та громадянина 1789 року. Надалі проблематика прав людини та її захисту ставала все більш і більш актуальною, на особливий рівень вона вийшла після Другої світової війни, коли на міжнародній арені з’явилось багато урядових та неурядових організацій, діяльність яких направлена на захист, забезпечення та реалізацію різних категорій прав людини. Однією із таких організацій є Міжнародна амністія (Amnesty International) – міжнародна неурядова організація, яка своєю метою ставить «застосовувати дії, направлені на попередження і припинення порушень прав на фізичну і психологічну недоторканість, на свободу совісті і самовираження, на свободу від дискримінації». Ця організація була заснована у Великобританії в 1961 році за ініціативою юриста Пітера Бененса. Діяльність цієї організації на початковому етапі яскраво ілюструє відоме прислів’я: «Якщо багато малих людей роблять багато маленьких речей, вони можуть змінити обличчя Землі». 28 травня 1961 року видання «Observer» опублікувало статтю Бененсона «Забуті в’язні». На написання цієї статті юриста надихнула публікація про кількох португальських студентів, які були заарештовані із позбавленням волі строком на сім років за те, що проголосили в одному з кафе тост «За свободу!». Матеріал Бененсона привернув увагу читачів до становища людей, які були ув’язнені, зазнавали тортур чи яких стратили тільки за те, що їхні погляди або релігійні переконання виявились неприйнятними для влади, тобто до порушення урядами статей 18 та 19 Загальної декларації прав людини.

Ініціатива, яка почалась із короткої замітки, згодом переросла в масштабний міжнародний рух.

До середини 1960-х років розширилась сфера діяльності Amnesty International, і організація заснувала Міжнародний секретаріат і Міжнародний виконавчий комітет. Основним напрямком стала дослідницька робота – було створено бібліотеку документів про в’язнів сумління, а також мережу місцевих груп під назвою «THREES» (Трійки).

Згодом МА стала надавати допомогу родичам ув′язнених, направляти спостерігачів на судові процеси, робити презентації перед урядом і допомагати ув′язненим в пошуках притулку чи роботи за кордоном. Поступово діяльність організації і її вплив ставали все значнішими в міжурядових організаціях: ще до кінця 1960-х років вона отримала статус консультанта при ООН, а також при Раді Європи та ЮНЕСКО.

Зараз Amnesty International працює в семи головних напрямках: права жінок, права дітей, ліквідація тортур і катувань та відміна смертної кари, права біженців, права в’язнів сумління, захист людської гідності. Своїми першочерговими завданнями організація визначає: скасувати смертну кару, покінчити з позасудовою смертною карою, забезпечити відповідність умов утримання у вязницях міжнародним стандартам в області прав людини, гарантувати сучасний і справедливий судовий розгляд у справах всіх політичних увязнених, гарантувати безкоштовну освіту дітям в усьому світі, покласти край вербуванню і використанню дітей-солдатів, звільнити всіх в′язнів сумління, зміцнювати економічні, соціальні і культурні права знедоленого населення, заохочувати релігійну терпимість, максимально забезпечувати притулком тих, хто цього потребує внаслідок гонінь чи переслідувань через власні переконання чи погляди (Статут Amnesty International, прийнятий на 27-му засіданні Міжнародної ради, 2005 рік).

Для досягнення вищезазначених цілей Amnesty International виробила ряд методів, які дозволяють широко висвітлити інформацію і мобілізувати громадську думку. Однією із найсильніших своїх сторін організація вважає публікацію неупереджених, достовірних звітів. Збір матеріалів відбувається в ході бесід з потерпілими, роботи з правоохоронцями на місцях та шляхом перманентного моніторингу ЗМІ. Організація випускає прес-релізи, а також публікує цю інформацію в бюлетенях новин та на веб-сайтах. Крім того, для вивчення ситуації в країні направляються офіційні делегації.

Мобілізація громадської думки може здійснюватись і у формі кампаній із захисту конкретних осіб, кампаній по певній країні чи тематичних кампаній. При цьому застосовуються різноманітні методи, такі як: прямі звернення (наприклад, написання листів), робота із ЗМІ, демонстрації чи акції, спрямовані на привертання уваги.

Важливу роль в діяльності МА відіграє її ставлення до насильства. Якщо політичний ув’язнений після справедливого розгляду справи засуджений за дії, пов’язані із застосуванням ним насильства, то Amnesty International не вимагає його звільнення. При цьому організація не висловлюється з питань про справедливість насильства при конкретних обставинах. Варто відзначити, що МА не виступає принциповим противником використання насильства для досягнення політичних цілей в усіх випадках, оскільки в преамбулі Загальної декларації прав людини говориться, що «необхідно, щоб права людини охоронялись владою закону з метою забезпечення того, щоб людина не була змушена звертатись, в якості останнього методу, до повстання проти тиранії і пригноблення».

Таким чином, широкомасштабна і ґрунтовна діяльність Міжнародної амністії в сфері захисту прав людини зробила її впливовою і поважною організацією на світовій арені. За свою роботу Amnesty International удостоєна Нобелівської премії миру, а також премії ООН в області прав людини.

Аліна Куксенко
Advertisements

Залишити коментар

Filed under Статті

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s